Warren Buffet mondta, hogy ha részvényt vásárolunk, akkor ne a részvény ára alapján döntsünk, hogy veszünk-e vagy nem, hanem az alapján, hogy akarunk-e tulajdonostársak lenni a cégben. Persze ezt azután tudjuk eldönteni, hogy megvizsgáljuk az adott céget, szektort és megítéljük a magunk mércéje szerint, hogy van-e a cégben fantázia, növekedés. Buffet szerint ilyen egyszerű.
Buffet mércéje szerint talán vásárolnék a cégből és gondolom sokan hasonló mérce alapján vásárolnak is, de a cég részvényei ezen a 938 Ft-os árfolyamon nagyon drágának tűnnek. A cég alapítói megalapították a biztosítót néhány milliárd forint saját tőkével. A pontos számokra nem emlékszem, de a körülbelüli értékek is jól láthatóvá fogják tenni, hogy ez a kibocsátás egyedül a tulajdonosoknak éri meg. Tehát a saját tőke kezdeti értéke legyen 2 mrd Ft. Ez 40 000 000 db részvényből áll, tehát minden részvény kezdetben ér 50 Ft-ot. Alapítás után elkezd működni a biztosító, és elkezd életbiztosításokat eladni mellesleg a Brokerneten keresztül. Jönnek a hírek, hogy jól megy a CIG-nek, az újonnan eladott folyamatos díjas Unit Linked életbiztosítások tekintetében az első helyre kerül. Ekkor jön a részvénykibocsátás, és az eddigi 40 milliós részvény db számot megnövelik 10 millió db új részvénnyel. Ezeket eladják darabonként majdnem 1000 Ft-ért, tehát 10 mrd Ft-ért, úgy, hogy a tulajdonosoknak megmarad a kb. 40 millió részvénye, tehát a 80% tulajdonrésze. Tehát a 2 mrd Ft-ból alapított vállalatnak eladják a 20%-át 3 évvel a megalapítása után 10 mrd Ft-ért. Ez azt jelenti, mintha az egész vállalat 50 mrd Ft-ot érne. Ez aztán megéri, főleg az eredeti tulajdonosoknak!
Hogy még mondjak pár összehasonlítást:
- Tegyük fel, hogy egy magyar ember alapít egy éttermet 10 m Ft alaptőkével. Ebből elkezdi üzemeltetni az éttermet, és rövid idő múlva látszik, hogy jönnek a vendégek, mert jó a kiszolgálás, hangulatos étterem stb. Akár az étterem jövedelméből pár év múlva lehet nyitni egy újabb éttermet, mert a tulajdonosnak jó érzéke van az üzlethez. De ettől én még nem vásárolnám meg az étterem 20%-át a tulajdonostól 50 m Ft-ért. Ha ennyiért el tudná adni a tulajdonos az étterem 20%-át, akkor jó nagy balek, aki megveszi. A növekedésnek is vannak korlátai.
- 3 év alatt a CIG 2 mrd Ft körüli induló értéke mára tényleg 50 mrd Ft lenne? Ez azt jelentené, hogy a kis vállalat 3 év alatt 25-szörös értékre növekedett. Mire fel? Mert a Brokerneti szövetségnek köszönhetően eladott néhány életbiztosítást? A teljes évi díjbevételük 2010-re várhatóan 15-20 mrd Ft. És ez nem tud az egekig nőni. A teljes magyar életbiztosítási piac 300 mrd Ft. A Brokernet nagy cég, de a teljes piac 10-20%-ánál egyszerűen nem tudnak többet szakítani, mert sok másik ügynök van. Arról nem is beszélve, hogyha elvesztené a Brokerneti partnerséget a CIG, mert egy másik biztosító magasabb jutalékot adna a Brokernetes „szuper” ügynököknek, akkor egyből visszaesne a CIG díjbevétele a 0 közlébe.
Visszatérve Buffet gondolatára, ha még szeretnék is a CIG tulajdonosa lenni (DE nem szeretnék), akkor sem ennyiért vennék részvényt.
Ettől függetlenül ideig-óráig megindulhat a részvény a kibocsátási ár fölé, de hosszabb távon, ez inkább egy AAA Auto vagy ORCO-hoz hasonló olyan történet lesz, mikor a kibocsátási ár körüli árfolyam lesz jó néhány évig a legmagasabb árfolyama a részvénynek.