Egyelőre bejött az e heti várakozásom, hogy felpattanás lesz. Próbálom összefoglalni, hogy milyen tapasztalatokat szereztem ezen az elmúlt héten.

Jó érzés, amikor olyan mozgások történnek, amit vár az ember, főleg ha a megfelelő pozíciókat is sikerült megnyitni. Azonban ha viszonylag nagy pozíciókon gyorsan nagy profit keletkezik, akkor azt én hajlamosabb vagyok gyorsan lezárni. Hogy jobban elmagyarázzam a helyzetet, le kell hogy írjam nagy vonalakban azt a stratégiát, amelyet követek.

A portfoliómat három viszonylag jól elkülöníthető részre bontom.

  1. Kötvények, amelyek között vannak államkötvények és vállalati kötvények, amelyek úgymond „biztos” hozamot adnak, és egyben fedezetet is teremthetnek.
  2. Hosszabb távú befektetések: a teljes portfolio méretéhez képest kis méretű, de hosszú távra tartott pozíciók, amelyekben több éves távon bízom, és ezért itt nincsen stop, viszont így sem nagy a kockázat, hiszen a kockázat elemzésekor ezekkel a pozíciókkal úgy számolok, hogy szélsőséges esetben ezek lenullázódhatnak. De, mint mondtam egy-egy ilyen pozíció teljes mérete a teljes portfoliohoz képest relatív nagyon kicsi, néhány százalék körül van. Tehát ezek ha lenullázódnak, akkor sem okozhatnak egyenként néhány százalékos veszteségnél többet.
  3. Rövid távú tőkeáttételes spekuláció: ez a három közül a legkisebb rész, itt rövid távra nagyobb tőkeáttétellel nyitok pozíciókat rendkívül szűk stoppal, minimális kockázattal

A három részben lévő tőke aránya sorrendben jelenleg nagyjából 60%-25%-15%.

És itt kanyarodok vissza az elejéhez. Előfordul, hogy a harmadik csoportban nyitott nagy pozíciókon hirtelen nagy nyereség képződik. Akár egy-két nap alatt, főleg, ha tudok sikeresen piramist építeni, akkor olyan profit tud keletkezni, ha nagy mozgások vannak, amelyet én inkább most lezártam.

A DAX, illetve az USDJPY devizapár is az elmúlt héten egyirányú utca volt, és hétfőn reggel pont a legalján sikerült megnyitnom az első DAX pozíciókat, az USDJPY-t még előző hét közepén. Aztán kis korrekcióban tovább nyitottam, bízva a folytatásban, és amikor szignifikáns profit keletkezett, akkor már nehezen akartam a stopnak kitenni a profitot, és részben ezen a héten kedden és szerdán mindent zártam. Valamit kézzel, valamit pedig a profit védelmére nagyon szűkre behúzott stop ütött ki. Ezzel elégedett is vagyok, de azóta tovább mentek felfelé az árfolyamok a korábbi intenzitással alig-alig visszakorrigálva. Most arra gondolok, hogy talán mégse kellett volna olyan szűkre venni a stopot, kicsit lehetett volna hagyni nagyobb teret az árfolyamnak, hogy a nagy profitból még nagyobb legyen, és rányitni. Most már azonban nem fogok újra beszállni, a „kereskedési kényszert” és profithajszolást szerencsére már kinőttem. Talán pár nap múlva egy nagyobb korrekcióban beszállok, ha a trendet töretlennek találom.

A rányitásokkal kapcsolatban hangsúlyozom, hogy mindig csak úgy növelem a pozíció méretét, ha ezzel a kezdeti minimális kockázat továbbra is minimális marad vagy már mindenképpen pluszba zárom a pozíciót. Vagyis csak akkor nyitok új pozíciót, ha az előző már pluszban van, és ekkor megvárok egy kis vissza korrekciót.

Valahol olvastam, hogy a piramis építés a tőzsde művészete. Egyetértek. Annyit hozzátéve, hogy a szerintem a piramis építést sokan félreértik, a piramist úgy kell építeni, hogy a kockázat közben ne nőjön, mert akkor inkább öngyilkosságnak hívják. 

A bejegyzés trackback címe:

https://tozsdenaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr324920697

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása