A "pletykákra" szép nagy emelkedés indult. Hogy meddig tart ez a rally kérdéses, de eléggé medvepiaci rallynak tűnik, egy egészséges emelkedő piacon nem szokott ekkora nagy ugrás lenni.

Egy korábbi miniszterelnökünket idézve mondhatnám, hogy "útelágazhozás ... e ... úteágazkodás ........... ez egy nehéz szó". Szóval útelágazódáshoz érkeztünk, vagy érkezünk nemsokára, ahol is az európai döntéshozók (főleg németek) nem húzhatják tovább a rétestésztát, dönteni kell majd. Az egyik oldalon az eurózóna valószínűleg szétesik, bankválságok és országcsődök söpörnek végig Európán, amiből ki tudja, hogy mi lesz. A másik irány pedig az, ha a likviditási és bizalmi problémákat, melyek egyre erőteljesebben vannak jelen az Európai Központi Bank megoldja egy huszárvágással és valamilyen formában elkezd pénzt nyomtatni a bajban lévő állampapírpiacok (és országok) megsegítésére. Ezt össze is köthetik egy fajta szorosabb unióval, hogy csak annak segítsenek, aki a további segítséget nem herdálja el, és nem lesz felelőtlen, nem lesz olyan mint pl a görögök.

Nincs más út, mert annyi adósság van, hogy a világ összes pénze is kezd kevés lenni, pláne úgy, hogy akinél van pénz (Ázsia) az nem ad (érhető okból), hiszen az is egy feneketlen kútba ömlene.

Szóval nagyon közel az igazság pillanata, és én 95% esélyt adok arra, hogy előbb-utóbb megnyomja print gombot a jegybank, csak lehetőleg ne túl későn tegye. Mert az is biztos, hogy nem fogják elkapkodni, ahogy pár bejegyzéssel korábban is írtam már az ezzel a döntéssel kapcsolatos politikai ellentétekről.

Most már szerintem inkább az a kérdés, hogy mi lesz azután, hogy a print gombot megnyomják. Zárójelben jegyzem meg, hogyha nem nyomják meg, akkor tényleg olyan válság és csődsorozat jön, hogy azzal úgysem tudunk mit kezdeni, maximum ahogy tudunk küzdeni a betevő falatokért. Tehát ezzel az eshetőséggel egyrészt nem tudunk mit kezdeni, másrészt a másiknak sokkal-sokkal nagyobb az esélye, ezért én inkább erre készülök.

Ami a print gomb megnyomása után fog történni, az rövidtávon valószínűleg nagy euró gyengülés és kötvényerősödés, és valószínűleg a részvények is emelkedésbe kezdenek. De ez csak a rövid táv, mert hosszabb távon jön recesszió. Az ECB a kinyomtatott pénzért cserébe megszorításokat fog követelni, így logikus, és ezzel az infláció is kordában tartható valamennyire. Ezért összefoglalva szerintem az euró ellen érdemes játszani (de nem forinttal szemben, hanem mondjuk dollárral) és az eurókötvények mellett. De az eurókötvényekben nem vagyok biztos, mert a megnövekvő infláció könnyen el is viheti a kamatukat, ezért ezt kevésbé javaslom, inkább csak rövid távon, és a bejelentésre várva spekulálni. De ez meg nem az én műfajom.

Az euródollár csökkenésének nagyobb az esélye szerintem, látszik is ma, hogy miközben óriási örömködés volt, a részvénypiacok hatalmasat emelkedtek az euródollár alig mozdult valamit, pedig mostanában megfigyelhető volt az együttmozgás!

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tozsdenaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr213420167

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása