Elalvás előtt kicsit gondolkoztam a tőzsdei tapasztalataimról, és gondoltam leírom, mire jutottam.

Bele is vágok a közepébe: szóval, aki nem türelmes, gyorsan akar meggazdagodni, nem ért valamennyire a gazdasági folyamatokhoz, vagy legalábbis nem tud logikusan gondolkodni, hiszékeny, az kerülje el a tőzsdét minnél messzebbről, mert itt a kispályások nagyon ritkán tudnak nyerni. Ki vannak úgy alakítva a szabályok, hogy a kis amatőr befektetőt kizsebelik rendesen.

Mi megy manapság? Nézzünk körül!

Tőzsdeoktató cégek hirdetik magukat minden sarkon, biztos megélhetést ígérve, hatalmas hozamokat, amikért persze fizetni kell, nem is keveset, mert ha már az ember ilyen "hatalmas" lehetőséget kap a kezébe, akkor azért "természetesen" fizetnie is kell.

Soha nem voltam ilyen előadáson, nem is szeretnék menni. Tudom, mi megy az ilyeneken. Nagyképű "tőzsdeguruk" magyaráznak a tőzsdei élményeikről (amiknek a fele se igaz, mert ki ne tudna arról mesélni, hogy ő mekkora király) hogy hogyan kereshet valaki könnyedén pénzt a számítógép előtt ülve, grafikonokat bámulva, ráadásul tenyérbemászóan, beképzelten teszik ezt, mert azt gondolják úgy hitelesebb. Valójában ők azok, akik már rájöttek, hogy így nem lehet pénzt keresni. Jobb esetben. Ugyanis van még olyan is köztük, amelyik még hisz abban, hogy amit magyaráz, a gyors pénzkereset technikai elemzéssel lehetséges. Ezért az oktatással megkeresett pénzét "tőzsdézésbe fekteti", az általa oktatott módszerek alapján, és elveszti. De szerintem a legtöbb ilyen "oktató" már rájött, hogy amiről beszél, az nem valóságos, csak ezzel próbálják a hiszékeny és tudatlan emberekből a pénzt kihúzni. Olyanok, mint a jósok, tévén keresztül gyógyítók és hasonlók.

Ismertem egy ilyen embert, aki oktató lett. A középiskola egyik leggyengébb tanulója volt. De emellett az egyik legjobb kommunikátor. Ha nem ismerted azt hitted, hogy barát, segíteni szeretne, jó fej, vicces, okos, intelligens, becsületes és jól kommunikál. Jó vele jóban lenni. Azonban aki közelebb került hozzá, és megismerte rájött, hogy ezekből csak az egyik tulajdonság igaz: jól kommunikál. Egy ember, aki jól adja elő magát, de nincs mögötte semmi, csak átverés. Ilyenek ezek az oktatók. Tisztelet a kivételnek. Vannak a neten elérhető videók ilyen oktatóktól, csak gondoljunk bele: ha valaki nyereséges a tőzsdén, ráadásul nem is kicsit, ahogy az ilyenek szokták mondani, akkor mi a fene szüksége lenne arra, hogy méregdrágán oktatásokat szervezzen és előadjon? A tőzsde pont egy olyan iparág, ahol ha van egy tuti módszered, akkor már csak a tőkét kellene növelni, és milliárdos is vagy. Csak egy a bökkenő, hogy nincs tuti módszer! Ha bárki ezt állítja, akkor ő olyan, mint ezek az oktatók, és egy szavát se higgyük. Gondolom mindenki ismer olyan embert, mint az általam említett, akit jobb, ha nagyon messze elkerülünk. Ha a válasz nem, akkor nézzünk szét figyelmesebben magunk körül!

Most jön a legfontosabb: a technikai elemzés, indikátorok, alakzatok, daytrader maszlag egy nagy kamu. Ez mind csak arra jó, hogy generáljon egy kis forgalmat és ezáltal jutalékot, vagyis a brókercégeknek jó. Illetve a technikai elemzés egy olyan eszköz, amivel a tőzsdére lehet csábítani a tudatlan és hiszékeny embereket, akik azt hiszik, hogy ha nem értek a tőzsdéhez, nem értek a gazdasághoz, akkor is gyorsan meg tudok gazdagodni, mert csak a grafikonokat kell figyelnem, és ha van egy alakzat, vagy kitörés, letörés, fej-váll, vagy bejelez az RSI, akkor veszek, és nyert ügyem van. Sőt, kialakítom a saját stratégiámat, ami mindig működni fog. De ha egyszer-egyszer nem jön be, és vesztek, akkor mindig lehet a tőzsdepszihológia számlájára írni a dolgot, meg arra, hogy ez fals kitörés volt, csak nem vettem észre, vagy éppen trendforduló volt, amiről nem tehetek, vagy egy másik időtávon volt egy másik alakzat, amit nem vettem észre. Mindig lehet tanulni valami újat a technikai elemzésben, de ez mindig csak egy olyan "tudomány" marad, ami nem magyaráz semmit, hanem csak módszeresen követ egy-egy jelet, amiben néha talán lehet valami, ha elég távolról nézzük a grafikont.

Nemsokára el fognak terjedni a trader robotok, akik helyettünk kereskednek, bizonyos előre megadott jelek megléte esetén lépnek pozícióba. Ezeket a jeleket akár mi definiálhatjuk, akár előre létrehozott robotokkal dolgozhatunk majd, persze megfelelő áron. Ez lesz az új mánia, amivel újabb pénzmániás hülyéket lehet majd a tőzsdére csalogatni, hiszen nem kell csinálniuk semmit, majd a robot kereskedik, nekünk csak hátra kell dőlnünk, és számolni a pénzt. Jól hangzik, de értelmes ember azért ilyenkor el kezd gondolkodni, hogy hol itt az átverés? És bizony tényleg itt van a szemünk előtt.

Szerintem az a tőzsdézés kulcsa, hogy minnél távolabbról nézzük a helyzetet. Minnél távolabbról szemlélünk egy adott eszközt, annál kevésbé véletlenszerűek a mozgások, annál kevésbé szerencsejáték a tőzsde. Minnél jobban megértjük a háttér folyamatokat, és nem maradunk a felszínen, annál nagyobb az esélye, hogy előre tudunk jelezni folyamatokat. A felszín alatt a rövid távú grafikonok bámulását értem, a folyamat előrejelzésbe pedig beleértem, hogy felfedezünk egy elfeledett részvényt, vagy valahogy megsejtjük, hogy például egy valuta bajban van, és esni fog, ahogy nemrégen az euró, vagy mostanság a dollár. Igazi nagy hedge fund managerek vagy híres befektetők: Andre Kostolany, Warren Buffet, vagy Soros vajon a grafikonok bámulása miatt lettek sikeresek, vagy inkább jó szemük, és jó eszük volt a dologhoz? Erre lehet mondani, hogy az ő fénykorukban még nem voltak a maihoz hasonló grafikonok. Ez igaz, a technikai elemzés alapján való kereskedés egy mai mánia, amelyet - én biztos vagyok - a brókercégek indítottak el azzal a jelszóval, hogy: "Nem értesz a tőzsdéhez? Semmi gond, sec perc alatt megtanulod, hogyan keresheted szarrá magad! A kulcsszó: technikai elemzés!"

Szóval a lényeg szerintem a hosszabb távú gondolkozásban van. Voltam néhányszor olyan tőzsdei előadásokon, amelyeken meghívott szakember előadó (alapkezelő manager vagy banki szakember) tartott előadást ingyenesen. Nem is igazából az előadó a lényeg, hanem a hallgatóság. Illetve főleg akkor érdekesek, amikor nem hallgatnak, hanem mondjuk a szünetben beszélgetnek. Ilyenkor hallok érdekes dolgokat: nagyon sokan hisznek ebben a technikai elemzés maszlagban, és napon belül kereskedve azt hiszik, hogy gyorsan meg fognak gazdagodni. Sajnálom ezeket az embereket. Szinte biztos, hogy veszteni fognak.

A lényeg, hogy még ha nem is értünk a gazdasági folyamatokhoz, akkor is józan ésszel gondolkodjunk, ez többet ér bármilyen technikai elemzésnél. Ha nem is gondolkodunk jól, és vesztünk, akkor is, ebből legalább lehet tanulni. Megérthetjük, hogy amit gondoltunk, rossz volt, miért történt, és mit kellett volna másképp csinálnunk. A technikai elemzésből ilyen következtetéseket nem tudunk levonni. Ha azt hisszük, hogy le tudunk, akkor tévedünk.

Ha esetleg valaki több éve sikeres kereskedő és technikai elemzés alapján hoz döntéseket, akkor kérem írjon a fejlécben lévő email ímre vagy kommenteljen, mert nagyon kíváncsi lennék, de egyben nem hiszem, hogy elárasztanák a levelesládámat.

Jó gondolatokat kívánok mindenkinek a tőzsdéhez!

 

 

 

Szerző: tozsdenaplo | tozsdenaplo.blog.hu  2010.10.18. 23:29 2 komment

Címkék: portfolioblogger

A bejegyzés trackback címe:

https://tozsdenaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr312382441

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

shortosgyula · http://valodiforex.wordpress.com/ 2010.10.22. 20:55:52

Kíváncsi lennék hogy milyen negatív tapasztalatok alapján született ez a post.
Aláírom hogy sok oktatónak nem sok köze van a szakmához ezeket nevezhetjük nyugodtan szélhámosoknak.
Nyugodtan higgye el, nem maszlag a technikai elemzés, pláne nem a daytrade. Viszont a tőzsde nem való mindenkinek sőt -ezt merem állítani : csak a legelvetemültebbek fognak itt sikereket elérni.
Akik nem átallnak rengeteget tanulni - nem sokat hanem rengeteget.
Kedvenc hasonlatom: agysebész vagy ügyvéd sem lesz mindenkiből, pláne nem egy levelező iskola elvégzése után.
Ez a szakma sem kisebb kihívás ugyanis a technikai elemzés fegyvertárának elsajátítása (minimum egy kőkemény év!) még édeskevés, mentálisan is toppon kell lenni annak aki sok pénzről hoz döntést nap mint nap. Ez a része pedig sokkal fontosabb mint az amit a legtöbb tanfolyamon oktatnak "tőzsde" cím alatt.

tozsdenaplo | tozsdenaplo.blog.hu · http://tozsdenaplo.blog.hu 2010.10.22. 21:12:06

@shortosgyula: Ez igaz, nem minden tőzsdeoktató szélhámos. Ettől függetlenül én nem hiszem, hogy a technikai elemzés manapság mindenhol hangoztatott fegyvertárával valaki tartósan nyereséges tud lenni. Szerintem a tőzsdei pénzkereséshez nem elég az, hogy csak a "chartot" ismerem, csak a grafikonokot nézem, a mögöttes eszközről pedig fogalmam sincs. Pedig sok helyen ezt hangoztatják.
De ez csak egy magánvélemény. Aztán úgyis az elért hozam (vagy veszteség) dönti el, hogy kinek mennyire jó a stratégiája.
Egyébként 3 éve kezdtem el én is kockáztatni a pénzemet a tőzsdén, és mint sokan mások, először én is a technikai elemzéssel próbálkoztam kereskedni. Manapság már a befektetési döntéseimet más szempontok alapján hozom, a technikai elemzést, vagy inkább úgy mondom, hogy a jelentős szinteket pedig esetenként a jó beszállópontok azonosításához szoktam megnézni.
süti beállítások módosítása